Logo

  معرفی سامانه های آبسوز

   
  با وجود اینکه بزرگ ترین خودروسازان جهان سرمایه گذاری روی خودروهای هیدروژنی را افزایش داده اند . همچنان مشکلاتی برای این خودرو ها در زمینه تامین منابع سوخت وجود دارد . به عنوان نمونه ای از این مشکلات می توان به کمبود ایستگاه های سوخت گیری اشاره کرد  که مثلا در آمریکا فقط 35 ایستگاه سوخت گیری احداث شده و از این 35 ایستگاه تنها 3 ایستگاه در خارج از ایالت کالیفرنیا قرار دارد.
  مشکل دیگر در این زمینه استفاده از الیاژ گران قیمت فولاد و کربن در سازه موتورمی باشد و. از انجایی که هیدروژن قابلیت انفجار داشته ودارای انفجار مهیب وخطرناکی است فقط سازه های ساخته شده از فولادو کربن توانایی نگهداری هیدروژن و مقاومت در برابر نیروی حاصل از انفجار آن را دارند . برای اجرای پروژه موتورهای هیدروژنی و ایجاد ایمنی های لازم شرکت های مختلف هزینه های گزاف و کلانی را صرف کرده اند . به عنوان نمونه شرکت هوندا و جنرال موتورز مبلغ 85 میلیون دلار برای تولید عمده خودروی هیدروژنی سرمایه گذاری کرده اند که روند آن از سال 2020 آغاز میشود .
  لازم به ذکر است که جنرال موتورز از خودروی هیدروژنی خود در انجمن ارتش ایالات متحده که در اکتبر سال گذشته برگزار شد ,رونمایی کرد.سامانه آب سوز ,قابلیت نصب بر روی تمامی خودرو های موجود در کشور و کلیه خودرو های روز دنیا با هر نوع سوخت فسیلی مورد استفاده را بدون تغییر در زیرساخت موتور(یعنی همان موتور با آلیاژ چدن و الومینیوم)را دارد. نوآوری حائز اهمیت دیگر بکار رفته در این سامانه عدم نیاز سامانه آبسوز  به جایگاه هیدروژن است, بدان معنا که در سیستم ارائه شده (سامانه آبسوز )آب مستقیما در باک خودرو ریخته شده و تبدیل به سوخت می گردد ونهایتا به احتراق می رسد.
  برای حل مخاطرات مرتبط با انفجار هیدروژن در صورت ذخیره سازی در مخازن تحت فشار ,سامانه مورد نظر ,سوخت به هیچ وجه ذخیره نمی شود .البته  تنها مقدار بسیار ناچیزی به میزان5 تا 10 بار برای گرفتن توان و افزایش راندمان ذخیره میشودکه هیچ گونه مخاطره انفجاری ایجاد نخواهد کرد به عبارت دیگر , تمامی سوخت تولیدی پس از تولید به مصرف رسیده و عملا مخاطرات مربوط به ذخیره سازی متوجه سامانه ارائه شده نخواهد بود.
  برخی از مهمترین مزیت های طرح ارائه شده عبارتست از:
  - عدم نیاز به اعمال تغییرات در زیر ساخت های موتور
  - عدم نیاز به جایگاه های سوخت گیری
  - عدم نیاز به ذخیره هیدروژن در مقادیربالا
  - قابل رقابت بودن قیمت سامانه آب سوز با نمونه های موجود در سطح جهان به همراه مزیت های بسیار نسبت به آنها